Jak zrobić jajko wielkanocne ze wstążki lub cekinów?

Święta Wielkiej Nocy to wspaniały czas, kiedy cieszymy się z odradzającego się na wiosnę życia. Na wielkanocnym stole, oprócz baranka, kurczaczków i zajączków, nie może zabraknąć oczywiście pisanek. Pięknie zdobione jajka to zarówno pisanki tradycyjnie malowane, skrobane (kraszanki), czy też jajka misternie zdobione przy pomocy wosku. Modne ostatnio są samodzielnie wykonywane pisanki z papieru, bibuły i styropianu czy też jajka zdobione techniką decoupage. Możliwości zdobienia jajek jest mnóstwo, wystarczy tylko odrobina fantazji. Wnętrze udekorowane własnoręcznie wykonanymi ozdobami różnorodnością żywych barw będzie nam przypominało o radości Wielkanocy.

Jedną z bardzo popularnych ostatnio ozdób wielkanocnych są pisanki przygotowane z kolorowych wstążek lub cekinów, zwane „karczochami”. Do wykonania takiej dekoracji potrzebne są styropianowe jajka, które możemy kupić w sklepach w różnych rozmiarach, szpilki oraz nożyczki. Polecane są wstążki atłasowe o szerokości 2,5 cm, najlepiej w pastelowych, wiosennych kolorach, ale możemy oczywiście zrobić jajko ze wstążek o dowolnych barwach. Wykonanie jest bardzo proste – wystarczy pociąć wstążkę na małe kawałeczki w kształcie prostokątów, optymalną długością jednego kawałka wstążki jest nieco więcej niż dwukrotna szerokość wstążki. Na początek należy przygotować też jeden kwadratowy kawałek wstążki, który przypinamy szpilkami na czubku jajka. Każdy kolejny, prostokątny kawałek wstążki należy złożyć w „rożek”, i przypinać go najpierw wokół kwadratowego odcinka, później w kolejnych rzędach rożki upinamy pomiędzy tymi z poprzedniego rzędu. Szpilkę wbijamy w miejscach zgięcia wstążki, w dwóch rogach. Postępujemy tak, aż całe styropianowe jajko będzie pokryte wstążką.

Oprócz wstążek atłasowych, możemy wykorzystać także wstążki papierowe, z organzy czy z tkaniny w kwiaty. Dodatkowo jajko można ozdobić np. cekinami, którymi przy pomocy szpilek możemy pokryć całe styropianowe jajko, koralikami czy też innymi aplikacjami atłasowymi – wszystko w zależności od naszej wyobraźni.