Wielkanocne jaja z muliny i makaronu krok po kroku

Święta Wielkanocne to niezwykły czas, który spędzamy w gronie rodzinnym przy świątecznym stole. Jak każde święta, również i te wymagają specjalnej oprawy, dekoracji, ozdób. Trudno wyobrazić sobie ten czas baz wielkanocnych pisanek, symbolika jajka wielkanocnego ma bowiem bardzo długą tradycję – jest ono nie tylko najważniejszą potrawą w Święta Wielkiej Nocy, ale także piękną ozdobą. Wspaniałą dekoracją są nie tylko tradycyjnie malowane jajka, ale również oryginalne pisanki z papieru, bibuły i styropianu, wstążki czy też muliny, a nawet z makaronu.

Pisankę wielkanocną z muliny możemy wykonać przy użyciu wydmuszki lub jajka ze styropianu. Jajko lub umytą i wysuszona wcześniej wydmuszkę należy posmarować na wierzchołku klejem poliwinylowym i owijać spiralnie muliną. W miarę owijania jajka należy cały czas nakładać klej i dociskać mulinę palcem. Można tworzyć z nitek muliny jednokolorowe pasma lub naklejać na przemian nitki w różnych kolorach. Pisanki ozdobione kolorową muliną wyglądają pięknie i nie wymagają zbyt dużo pracy.

Innym sposobem wykonania niezwykłej pisanki z muliny jest wykorzystanie balonika. Na nadmuchany balonik należy owijać namoczoną w krochmalu mulinę, aż nić będzie ażurowo pokrywała całe jajko krzyżując się w różnych kierunkach. Tak przygotowaną ozdobę należy powiesić i pozostawić do następnego dnia do wyschnięcia. Po wyschnięciu balonik należy przebić igłą i delikatnie usunąć. Piękne ażurowe pisanki z muliny można powiesić na gałązkach w wazonie, pod lampą lub ułożyć w koszyczku.

Bardzo popularne ostatnio stały się ozdoby z makaronu. Tą techniką można wykonać również wspaniałe pisanki. Drobny makaron, np. gwiazdki czy małe muszelki należy przyklejać do wydmuszek układając w różne wzory, a po wyschnięciu całą pisankę można pomalować farbą. Wspaniale prezentują się makaronowe pisanki pomalowane na srebrno lub złoto.